Chlupáči, 7. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Láká vás chovat doma exotické zvíře? Leguán může být tím pravým mazlíčkem, jelikož má mírnou a krotkou povahu, i když vzhledem některé lidi spíše děsí. Přeci jen vypadá jako bájný ještěr či drak.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Leguán sice nepouští chlupy a nepotřebuje venčit jako pes, ale i tak to s ním není zase tak jednoduché. Jaké radosti i starosti obnáší chov leguána zeleného?

Dostatek místa

Leguán

Tento mazlík může dorůst až do délky dvou metrů, což je na chov v bytě opravdu mnoho. Proto je potřeba před jeho pořízením pečlivě promyslet, zda na něj vůbec máte doma místo.

V dostatečně velkém teráriu by měl mít leguán k dispozici různé větve, jelikož velice rád leze. Nezapomeňte ani na časté rosení a zajištění tepla a světla v podobě UVB zářivky. Leguáni milují a potřebují vodu, a to nejen k napojení, ale také k namočení a plavání. Proto je na místě vybudovat jezírko či bazének, do kterého bude mít tento ještěří mazlík přístup.

Strava

Leguán

Leguán je býložravec, živí se tedy rostlinnou potravou. Výjimku tvoří mladí leguáni, kteří si občas rádi smlsnou i na nějakém hmyzu. Hlavní složku stravy tvoří různé listy a květy stromů a rostlin, čas od času jim můžete nabídnout i zeleninu nebo ovoce nakrájené na drobné kousky. Leguáni totiž nežvýkají, ale polykají potravu vcelku.

Péče

Leguán

Leguán si přirozeně obrušuje drápy lezením po větvích. Proto by větve v teráriu měly být dostatečně hrubé, nejlepší je zajistit větve s kůrou, která je pro obrušování nejvhodnější. Pokud i přes šplhání leguánovi drápy přerůstají, je nutné mu jej zastřihnout. Tento ještěr se velice často svléká z kůže. K tomu vyžaduje v teráriu velkou vlhkost. V opačném případě mu kůže může ulpět na různých částech těla, kterou lze však snadno odstranit po jejím namočení.

Společné soužití

Leguán

Leguán zelený se v zajetí dožívá až 15 let, není ale výjimkou i více. Rekordmani dosáhli i na 25. narozeniny. Proto si předem rozmyslete, zda mu budete moci po celou dobu věnovat dostatečnou péči.

Ochočení leguána nemusí vždy probíhat podle vašich představ. Každé zvíře je totiž jedinečné a může se chovat odlišně. Nutností pro harmonické soužití je začít s kontaktem již od mláděte. Zvykejte jej raději vždy postupně, první dny i týdny nechte leguána v novém prostředí rozkoukat.

Leguáni jsou velice zvídaví tvorové, a proto budou rádi prozkoumávat vaše obydlí. Když se bude cítit bezpečně, může se chovat skoro jako pes nebo kočka – procházet se po koberci a lézt na gauč za vámi. Nesmíme však zapomínat, že se jedná o ještěra. Každá skulinka tedy musí být zabezpečena, aby neutekl. Pozor dejte i na jedovaté rostliny, které by leguán mohl zkusit ochutnat.

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock