Chlupáči, 22. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Toužíte se věnovat akvaristice nebo jen relaxovat pohledem na klidný podvodní život? Pro začátek si raději pořiďte nenáročné a odolné druhy. Které to jsou?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ještě než ale začnete shánět rybičky, založte akvárium. Nejlépe vám ohledně vybavení akvária a volby rybiček poradí specialista na akvaristiku.

Akvárium by mělo být dostatečně velké, umístěné na klidném místě a s vhodnou výbavou. Mezi tu patří například osvětlení, filtrace, topné tělísko a teploměr. Dále myslete i na vhodný štěrk či písek na dno, rostliny či dekorace. Jakmile máte akvárium správně vybavené, můžete se začít poohlížet po šupinatých kamarádech.

Mezi nenáročné hejnové rybky patří například mečovky, živorodky nebo třeba neonky. Tyto rybičky potřebují žít ve velkém počtu, aby se cítily přirozeně a bezpečně. Proto je lepší chovat vždy více než 10 jedinců v akváriu.

Mečovky

Mečovka

Mečovka mexická je přátelská všežravá rybka, která vyžaduje v akváriu přítomnost rostlin nebo jiných dekorací, kde mohou nalézt úkryt. Teplota vody se může pohybovat mezi 21 a 27 °C. Rády se pohybují po celé nádrži, proto je lepší vybrat akvárium prostorné, minimálně o objemu 60 litrů. V menším akváriu ryby nedorostou do větších rozměrů, ve vhodných podmínkách dorůstají do 10 centimetrů.

Živorodky

Živorodky

Živorodka duhová, známá pod názvem paví očko, vyžaduje podobné podmínky, jako mečovka. Jsou háklivé na znečištění vody, proto je nutné udržovat akvárium čisté a mít kvalitní filtr. Oproti mečovce mexické je živorodka duhová o něco menší, dorůstá do 6 centimetrů.
Živorodka Endlerova je oproti pavímu očku ještě menší, její velikost se pohybuje mezi 2 a 4 centimetry. Tato rybka, i pro svou velikost, není vhodná k větším rybám. Ocení živé rostliny a čistou vodu. Není příliš náročná, co se týče přesné teploty vody – snese totiž rozmezí od 18 do 30 °C.

Neonky

Neonka

Neonka červená je také menší hejnovitá rybka s výrazným pestrým zbarvením. Její velikost se pohybuje kolem 5 centimetrů. Čím větší počet neonek budete v akváriu mít, tím živěji se budou chovat. Pokud je jich hrstka, raději se zdržují u dna. Teplota jim vyhovuje kolem 24 a 27 °C.

Parmičky

Parmička

Parmička čtyřpruhá je akční rybička, která v menším počtu může šikanovat jiné ryby, proto je vhodné chovat ji v hejnu o minimálně osmi jedincích. Nepotřebuje v akváriu příliš mnoho rostlin. Nutně však vyžaduje velice čistou vodu, což může být pro mnohé akvaristy začátečníky problém. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 22 a 26 °C. Rybka dorůstá do 7 centimetrů.

Krunýřovec skvrnitý

Krunýřovec

Tento všežravec je mezi lidmi známý pod názvem „přísavka“, a to z toho důvodu, že se přisává na stěny akvária i rostlin či dekorací. Je přínosný zejména tím, že akvárium částečně čistí od řas a jiných nečistot. Aby spolu více krunýřovců vycházelo, musí společně vyrůstat v jednom akváriu. V opačném případě si samečci často brání své teritorium. Oproti výše zmíněným rybičkám se jedná o většího živočicha, dorůstá až do 15 centimetrů. Vyhovuje mu teplota vody pohybující se mezi 18 a 30 °C.

Každá rybička je svým vzhledem i vlastnostmi zvláštní a jedinečná. Záleží na vašich schopnostech a preferencích, jaké rybičky dáte do svého akvária. Vždy je lepší se raději poradit s odborníky, kteří vám řeknou, jak postupovat, abyste měli spokojené rybky a krásné akvárium.

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock