Chlupáči, 27. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Přemýšlíte nad pořízením psího kamaráda pro svou babičku či svého dědečka? Připravili jsme pro vás seznam plemen, která jsou pro seniory jako stvořená. S těmito chlupáči se vaši prarodiče nudit nebudou, a navíc nejsou tak nároční na péči a výchovu jako jiní pejsci.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pokud vaši (pra)rodiče nejsou extrémně aktivní a mají rádi svůj klid, poohlédněte se po nějakém menším plemenu. Chce to pejska klidného, snadno ovladatelného a také nepříliš těžkého. Uvědomte si, že pejska je třeba také čas od času umýt, utřít mu packy, vzít ho k veterináři a podobě. Vaše babička asi nemůže táhnout do vany dogu…

Také byste se měli zamyslet nad tím, jestli vaši „staříci“ zvládnout péči o malé a zvídavé štěňátko, což pro ně může být zbytečně stresující. Takže není od věci podívat se i po pejskovi z útulku, nebo jestli někdo pejska nedaruje do dobrých rukou.

A která jsou vhodná psí plemena pro seniory?

Bichon Frisé neboli bišonek

Bišonek

Bišonek je malý roztomilý, radostný a láskyplný pes, který je skvělým společníkem. S průměrnou hmotností asi 3 až 5 kg je toto malé plemeno extrémně snadno ovladatelné pro většinu lidí. Bichon je krotké, společenské a citlivé plemeno. Potřebuje být se svými páníčky a neustále jim dokazovat svou lásku a oddanost. Bude se vás snažit doprovázet skutečně všude.

Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles

Kavalír je láskyplný a adaptabilní. Jedná se o malého psa, který je nejšťastnější, když se může doslova přilepit na svého majitele. Toto plemeno průměrně váží 6 až 8 kg a je snadno ovladatelné a sportovně nadané. Kavalír se rád vydá na delší procházku, ale bude se i klidně celý den povalovat na gauči.

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček rozveselí i ty největší mrzouty, patří mezi nejveselejší psí plemena. Jsou to kompaktní, svalnatí a aktivní psi. Nicméně váží 8 až 14 kg, a přesto jsou stále ovladatelní. Přestože mají hodně energie, nemají dostatečnou vytrvalost. Mírné denní cvičení je pro toto plemeno obvykle správné. Potřebují správnou péči o srst, jsou náchylní k různým kožním problémům. A pozor, mají sklon k obezitě.

Maltézský psík

Maltézský psík

Stejně jako bišonek je maltézák typickým „malým bílým chlupatým psem„. Toto plemeno si bude užívat v klíně svého majitele a chodí rádo na krátké a nenáročné procházky. Váha plemena se pohybuje od 3 do 4 kg, takže manipulace a ovladatelnost je velmi snadná. Tohoto roztomilého chlupáče můžete nosit i v tašce.

Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi Pembroke

Toto plemeno má oblíbené samotná královna Alžběta II. a není se čemu divit, je to vynikající a věrný společník. Pokud chcete malého až středně velkého psa, může být corgi to pravé pro vás. Váží 10 až 12 kg a poměrně snadno ho lze vycvičit, jsou to velmi chytří psi. Toto plemeno není vyloženě gaučový povaleč, nicméně mu postačí pravidelné procházky.

Pomeranian neboli pomořan

Pomeranian

Dalo by se říci, že pomeranian je pejsek do kabelky, váží od 2 do 3 kilo a je to zkrátka miláček. Toto plemeno vám bude láskyplným a šťastným společníkem. Bude spokojené ve vašem klíně a na hraní mu stačí pár hraček a pohodová procházka.

West highland white teriér neboli westík

West highland white teriér

Zde je poslední „malý bílý chlupáč„, kterého můžete zvážit. Westíci jsou vynikajícími společníky a jsou velmi snadno ovladatelní. Váží 6 až 7 kg (samec může mít až 10 kg), přesto je to malé plemeno, ale není tak křehké jako pomořan nebo maltézák. Westík sice potřebuje pravidelnou péči o srst, ale jinak nic náročného. Má přátelskou povahu, je snadno ovladatelný a bude skvělým parťákem na procházku i lenošení.

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce?

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí.

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor článku: Petra Chmelová; Shutterstock