Chlupáči, 27. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Neobvykle zbarvenou a nádherně lesklou srstí se pyšní pes plemene výmarský ohař. Tento chlupáč vás jistě svým vzhledem zaujme v prvním okamžiku. A není se čemu divit – jeho nezvykle zbarvené oči okouzlí snad každého. A co jeho povaha?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Sportovec a lovec

Výmarský ohař

Pokud hledáte snadno ovladatelného, pracovitého a aktivního psa, který miluje pohyb, je výmarský ohař dobrá volba. Jedná se o vytrvalého chlupáče se sportovní vypracovanou postavou, širokým hrudníkem a dlouhými končetinami. To z něj dělá ideálního parťáka na nejrůznější sporty, jako je běhání, jízda na kole či koloběžce, ale také může vynikat v aktivitách jako coursing nebo agility. Jelikož se jedná o loveckého psa, bude v přírodě jako ryba ve vodě a myslivost je pro něj jako stvořená. Můžete tak společně trávit čas u různých činností. S výmarákem se zkrátka nudit nebudete. Rád vás doprovodí i na výletech, túrách či dovolených.

Inteligentní i tvrdohlavý

Výmarský ohař

Výmarský ohař je velice chytrý chlupáč, který potřebuje kromě dostatku pohybu i zaměstnávat hlavičku. Pokud se dlouho nic neděje nebo je doma celé dny sám, začne se nudit a vymýšlet lumpárny. Zvláště malá štěňata ráda demolují byt při dlouhých chvílích, a tak je potřeba psíka zaměstnat. A to nehledě na jeho věk. Tento ohař ocení vaši pozornost a kromě venkovních pohybových aktivit se zabaví v domácím prostředí třeba nějakým hlavolamem nebo čichací hrou, kdy zúročí svůj dobře vyvinutí čich a vytrvalost v hledání. Realizovat se může ve sportovní kynologii, kde je pro něj hledání stopy ideální činností.

Rád se učí nové povely a triky, a tak s ním trénink bývá většinou příjemnou záležitostí. Někdy si však toto psí plemeno umí postavit hlavu a jeho výcvik a výchova nemusí být procházka růžovou zahradou, zejména pro začátečníky, kteří nemají zkušenosti s loveckými plemeny. K výmarskému ohaři je potřeba přistupovat s dávkou trpělivosti a pochopení, vést jej s láskou, ale pevnou rukou.

Věrný rodinný pes

Výmarský ohař

Tento mazel se velice dobře hodí do aktivní rodiny, kde není nouze o dění a zábavu. Jedná se o společenského psa, který potřebuje přítomnost lidí, a tak se nehodí k celodennímu odložení na dvůr či zahradu. O samotě by strádal, ke členům domácnosti rychle přilne a je opravdu věrný. Rád se obklopuje svou rodinou včetně dětí, se kterými vychází většinou dobře, zvláště, pokud je na ně zvyklý od štěněte. Socializace je u něj jako u každého psa velice důležitá. Ačkoliv výmarák miluje lidi, platí to jen pro ty „domácí“. K cizím je ostražitý a nedůvěřivý, což z něj dělá výborného hlídače.

Ke komu se hodí výmarský ohař? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Všechna psí plemena podle abecedy najdete na Chlupáči.cz.

Štítky: psí plemena

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock