Chlupáči, 2. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Majestátní opeřenec, který vás svou velikostí a mohutným vzhledem překvapí při výletu do krásných lesů na našem území. Zahlédnout jej můžete v zalesněných a skalnatých oblastech.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ušatý samotář

Výr velký

Výr velký je teritoriální pták, který si svůj domov náležitě střeží a zůstává na stejném místě téměř po celý život. Úkryt mu přitom poskytne skulina ve skále nebo dutina stromu, také s oblibou sídlí na zříceninách, odkud má dobrý rozhled do zalesněného okolí. Rád se usadí i na příkrých svazích údolí řek, někdy se zabydlí i v nějakém kamenolomu.

Tomuto vznešenému tvorovi dodávají vážený i bystrý vzhled pírka na hlavě, která vypadají jako špičatá ouška. Jeho vzhled je díky tomuto znaku v kombinaci s velikostí opravdu nezaměnitelný. Zbarvení peří je ovšem nestálé, mění se v závislosti na ročním období. V létě je výr velký světlejší.

Obr mezi sovami

Výr velký

Pokud výr velký v něčem vyčnívá, tak právě v jeho velikosti. Jedná se o jednu z největších sov, u níž rozpětí křídel může dosáhnout až do délky kolem 180 centimetrů. Vidět výra velkého v letu a při lovu je opravdu nevídanou podívanou.

Poněkud zvláštní je skutečnost, že je samice o poznání větší než samec. Samička může vážit i přes čtyři kilogramy, sameček dosahuje sotva tří. Na ptáka je tato váha opravdu nevídaná, což je i důvodem, proč je výr tak dobrým lovcem. Díky svému vzrůstu si může dovolit na velkou kořist.

Silný lovec

Výr velký

Výr velký má velice silné nohy a drápy, díky čemuž se z něj stává dokonalý predátor. Pokud se dostane kořist v podobě malého savce či ptáka do jeho spárů, jen těžko přežije silný stisk a způsob lovu. Výr má v horších světelných podmínkách i výborný sluch, a tak může lovit i za šera. Pro potravu se výr vydává zejména v období západu a východu slunce.

Orlí sova, jak je mnohdy výr velký nazýván, se živí zejména malými hlodavci a zajíci, často uloví i ježka nebo si troufne na lišku, dokonce má předpoklady ulovit i malého koloucha či sele prasete divokého. Nepohrdne však i jednohubkou v podobě obojživelníků či ryb, rád si smlsne i na hmyzu.

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock