Krmení, 18. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Alergie je častá nejen mezi lidmi, ale postihuje i četné procento psů (až 30 %). Nedá se úplně vyléčit, ale lze jí předcházet a zmírnit její příznaky. Nepříjemná psí alergie se může objevit po požití nevhodných průmyslových krmiv nebo nastane po bleším kousnutí.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ale i u psů může alergii způsobovat v podstatě skoro všechno stejně jako u lidí. Alergie u psů se projevuje příznaky jako je časté škrábání, zanícená kůže, ekzémy v okolí řitních žlázek, zarudlými ušními boltci nebo zvracením.

Mýty ohledně psí alergie

Lidé si velmi často mylně domnívají, že psi mají alergii na granule jako celek. Ve skutečnosti se ale jedná o alergii na určitou složku, která je v granulích obsažená. Statistka ukazuje, že touto alergii trpí každý sedmý pes. Projevuje se svěděním, padáním srsti a citlivějším zažíváním,“ popisuje pro MůjChlupáč.cz odborník na výživu psů Martin Pučálka.

Důvodem potravinové alergie je citlivost na některou ze složek granulí například obiloviny, které obsahují lepek jako je pšenice nebo sója, nebo na chemické konzervanty typu BH.

Kuře versus zvěřina?

Podstatné je proto mít kvalitní hypoalergenní granule. Ty neobsahují suroviny, které spouštějí časté alergie. Zároveň se většinou jedná o „jednodušší“ receptury, které jsou postaveny na jednom druhu bílkovin.

Určitě je dobré vybírat granule, kde je jehněčí maso, losos, případně krůta nebo zvěřina. V případě problémových psů je lepší se vyhnout kuřecímu masu,“ doplňuje odborník.

Komu hrozí

Kromě hypoalergenní stravy je nejlepší u citlivých psů používat také hypoalergenní šampony a kosmetiku, která má zklidňující účinky. Vhodné jsou také jako doplňky stravy podpůrné oleje a kapsle.

Alergie nejvíce postihuje jezevčíky, kokršpaněly, yorkšíry nebo pudly.

Martin Pučálka je odborník na výživu psů a koček a zakladatel české značky krmiva

Autor článku: Lenka Šmídová