Krmení, 10. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Přidáním čerstvého ovoce k běžné stravě můžete vašemu psímu kamarádovi poskytnout dodatečný přísun vitaminů, minerálů, antioxidantů a také mu dopřejete další možnosti hydratace. Jenže po kterých plodech sáhnout a kterým se raději obloukem vyhnout?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pokud jste ještě žádné ovoce svému mazlíkovi nepodávali, začínejte postupně, všímejte si, jak váš pes reaguje na určité druhy ovoce. Je to stejné jako u lidí, i pejsek může mít na nějaký druh alergii. Pokud si všimnete příznaků podrážděného žaludku nebo jiného nepohodlí, ihned s podáváním daného druhu ovoce přestaňte.

A které druhy můžete bezpečně konzumovat i se svým čtyřnohým parťákem?

Vodní meloun

Vodní meloun je plný vody a tím doplní do organismu také potřebnou dávku tekutin. K tomu je meloun plný antioxidantů, obsahuje vitaminy A, B1, B6 a C. Dužina melounu je tedy velmi výhodná i pro psy, jenom pozor na semínka a melounovou slupku, které jsou pro ně obtížně stravitelné.

Pro psy je vhodný i ananasový meloun, opět bez kůry a semínek. Obsahuje vysoké dávky beta-karotenu, který je vhodný pro zrak a imunitní systém vašeho psa. Dále také obsahuje vitaminy A, B6 a C, vlákninu, draslík a niacin.

Jahody

Jahody jsou stejně jako většina ostatních plodů plné antioxidantů. Poskytují velkou podporu imunitního systému, pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a působí jako přirozený protizánětlivý prostředek. Obsahují vitaminy C, B6, K a E, dále foláty, draslík a mangan Pro bezpečné krmení odřízněte listy nahoře a případně jahody rozkrojte na menší kousky, podle toho, jak velké doma máte plemeno.

Maliny

Maliny jsou pro psi velkou lahůdkou a stačí jich vašemu pejskovi jen pár. Jsou prospěšné na posílení oběhového systému. Jsou plné vitaminu C, kyseliny listové, mědi, hořčíku, vlákniny a antioxidantů.

Ostružiny

Dokonce i ostružiny jsou vhodné, pro jejich ostrou chuť je lepší nechávat vašemu čtyřnohému miláčkovi ty více zralé, které nejsou chuťově tak ostré a jsou spíše sladké. Ostružiny mají antibakteriální vlastnosti, a tak podporují zdraví ústní dutiny. Obsahují vitaminy C a K, mangan a vlákninu.

Borůvky

Velkou výhodou borůvek je nízký podíl cukru, jsou vhodné i pro psy s diabetem. Obsahují vitaminy C a K, dále vápník, hořčík, zinek, železo a antioxidanty.

Jablka

Další skvělou pochoutkou je jablko, ale neměli byste ho dávat psovi celé, kvůli jadérkům. Jablečná semena obsahují malé množství kyanidu, ale větší hrozba je vdechnutí a s tím související riziko udušení. Jablka vždy očistěte a zbavte jádřinců. Jablka pomáhají pejskům osvěžit dech a jsou plné vitaminů A a C, obsahují vlákninu a cenné fytochemikálie, o nichž bylo zjištěno, že bojují proti růstu rakovinných buněk.

Banány

Stejně jako pro člověka, tak i pro naše čtyřnohé miláčky jsou banány skvělou pochoutkou. Navíc mají nespočet pozitivních účinků na zdraví. Banány jsou dobré pro trávení vašeho psa, jsou důležité i pro zdravé srdce, na posílení a regeneraci svalstva. Obsahují velké množství draslíku, vlákniny a vitaminu C.

Těmto druhům se raději vyhněte

Druhů ovoce, se kterým se můžete podělit s vaším parťákem, není málo, ale těmto plodům se raději vyhněte. Pro psy nejsou vhodné třešně, hlavně kvůli peckám, někteří psi je milují a nemají na ně žádný negativní vliv, ale pozor – dehydratují organismus. Vyhnout byste se měli také meruňkám, broskvím a švestkám. Avokádo a hrozny mohou dokonce způsobit závažné problémy se zažíváním, nemluvě o alergické reakci. Pozor také na citrusy, kvůli kyselé chuti většině pejskům nechutnají, pokud ano, obezřetní byste měli být s pomeranči, obsahují hodně cukrů.

Autorský článek

Další info: What Are Safe Fruits for Dogs to Eat?; Fruits and Vegetables Dogs Can or Can’t Eat

Autor článku: Petra Chmelová