Krmení, 13. 8. 2023

Foto: Snezhana_G / Shutterstock

Zdravá strava a správné krmení jsou klíčem k dlouhodobému a zdravému životu pejsků. V otázce krmení ale stále existuje mnoho mýtů, které mohou pejskům uškodit či způsobit nehezké žaludeční potíže. Je také nutno říct, že neexistuje jeden univerzální klíč, jak krmit pejsky. Je důležité vždy stravu a styl krmení volit podle jednotlivého pejska - jeho zdravotního stavu, věku, váhy i plemene.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pes by měl být krmen jen granulemi či konzervami

Granule a konzervy jsou samozřejmě skvělou volbou, ale nemusí být jedinou. Pes může být krmen syrovou potravou, tzv. BARFem, což je kombinace syrového masa, kostí a vhodné přílohy.

Tato strava je pro psa přirozená.  Důležité je ale před tím nastudovat, jak BARF psovi podávat. Nebo sáhněte po připraveném kompletním BARFu, kde se nebudete muset o nic starat. Nevhodné syrové potraviny mohou pejskovi zapříčinit nehezké zdravotní komplikace, například v žaludečních potížích. Psovi můžete dávat také vařenou potravu (kvalitní kupovanou nebo domácí). Zde ale také pozor na vyváženost a znalost toho, co pes smí a co nesmí jíst,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Požírání trávy je pro psa zdravé

Pes sám intuitivně dobře ví, co mu prospěje, a takto také přistupuje k tomu, co jí (především venku). Spousta pejsků jsou ale nenasytové a sežerou vše, co jim pod čumák přijde. I to, co je pro ně nevhodné nebo jedovaté. A stejně to i platí pro požírání trávy. Pro tento jev je mnoho vysvětlení, ale zatím nejsou žádné oficiální vědecké studie, proč to pes vlastně dělá.

Dle odborníků se jedná především o čištění žaludku. Jiní odborníci tvrdí, že psi jedí instinktivně trávu, aby do těla dostali živiny, které jim chybějí, a někteří jsou přesvědčení, že naši čtyřnozí kamarádi trávu jedí prostě proto, že jim chutná. Proč to tak je, ale zatím přesně nevíme. Co se týká výživové bezpečnosti, pár stébel tráví psovi neuškodí. Pokud ale váš pejsek žere trávy hodně (zvláště mokré) a dlouhodobě, může mu způsobit zdravotní potíže, jako je například zánět žaludku či trávicí obtíže.

Pes je to samé jako vlk

Psi sice pocházejí z vlka, mají ledacos společného, ale dnešní pes domácí se díky domestikaci a přítomnosti ve společnosti lidí změnil. I z hlediska výživového, stavby těla, množství pohybu apod.

Dnešní domestikovaný pes není 100% masožravec, nemůže žít pouze z masa a kostí, které si „uloví“, ale potřebuje také správné druhy zeleniny, něco málo vhodného ovoce, bylinek a probiotik. Ovšem vše ve správném poměru a z kvalitního zdroje, zpracované za nízkých teplot, max. do 40 °C – extrudované (za vysokých teplot zpracované, „upečené“ granule, nejsou nejlepším zdrojem).

Krmení syrovým masem udělá ze psa agresivní zvíře

Samozřejmě neudělá. Bohužel stále velmi častý mýtus je, že pes, který ochutná syrové maso, se promění v agresivního jedince, který může člověka i pokousat.

Jedná se o nepodloženou dezinformaci, která nebyla nikdy dokázaná. Syrová strava neobsahuje žádné látky, které mohou v psovi vyvolat agresivní chování. Jediným rizikem syrové potravy je to, když se v ní páníček vůbec nevyzná, nebude ji správně připravovat a nebude krmit čerstvými surovinami. Takto jedině můžeme syrovou stravou pejskovi ublížit,“ vysvětluje Jiří Švihálek.

Psům se nesmí dávat syrové kosti

Naopak, syrové kosti se psovi dávat mohou. Jsou pro psy dobrým zdrojem živin a zároveň pomáhají masírovat dásně a zlepšovat psí chrup. Pozor si dejte hlavně u tepelně zpracovaných kostí, např. z pečeného kuřete od oběda. Ačkoliv jsme to v minulosti možná viděli u našich babiček, kdy bylo běžné psům dávat pečené kosti, které zbyly z nedělního oběda, jedná se o nebezpečnou praxi. Kosti vařením či pečením změní strukturu (začnou se lámat na ostré kousky) a psovi by mohly poškodit zažívací trakt. Nebezpečné jsou především kuřecí či krůtí kosti. Ty jsou velmi jemné a štěpí se.

Jiří Švihálek je odborník na výživu psů a zakladatel české značky krmiva

Autor článku: Lenka Šmídová