Krmení, 9. 8. 2023

Foto: Krasula / Shutterstock

Dáváte již mnoho let psovi stejné krmivo, protože si myslíte, že je to pro psa to nejlepší? Nebo naopak krmivo střídáte každý měsíc? Poměrně častá otázka mnoha chovatelů zní: Jak často u psů střídat krmivo?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ještě několik let zpět platilo, že se granule – pokud možno – vůbec nestřídají. Ve štěněčím věku dostali psi štěněčí granule. Dle velikosti plemene se mezi 1. a 2. druhým rokem života většinou přešlo na granule pro dospělé psy a ve věku 7 let na granule pro seniory. Tento způsob nestřídání krmiv podporovali i veterináři, takže se mezi chovateli poměrně zaběhl.

S výrazným posunem ve složení krmiv se ale začalo i s racionalizací přístupu k výživě. Přestala platit stará klišé a chovatelé začali více experimentovat. Pokud se experimentování provádí v rozumné míře a vždy s důrazem na to, jak pes prospívá, je to ve většině případů prospěšné.

Pro lepší chuť i výživu

Střídání receptur má pro psa hned dvě zásadní pozitiva. Zachovává chuťovou atraktivitu krmiva. Přeci jen by asi nikdo z nás nechtěl několik let jíst stejnou stravu.

Druhou výhodou je výživový přínos – každé maso obsahuje jiné spektrum aminokyselin a každá receptura obsahuje trochu něco jiného. Střídáním receptur se zajistí pestrost a přísun širší škály dalších látek. Mezi odborníky v poslední době navíc převládá názor, že pokud je pes dlouhodobě vystavován jednomu druhu bílkovin/masa, může se na tento druh vytvořit alergie.

Pozor na alergiky

Střídání receptur nebo krmiva není vhodné pro všechny psy. Může se jednat o psy s citlivým zažíváním nebo s alergiemi – v takovýchto případech je střídání také možné, ale je potřeba ještě pečlivěji kontrolovat složení a postupovat velmi citlivě.

Střídání se vůbec nedoporučuje pro psy, u kterých probíhá nějaká nemoc.

Jak střídat?

U střídání krmiva se jeví jako ideální vybrat si jednu značku, která vyhovuje svým složením a má u chovatelů dobré reference. Je velmi pravděpodobné, že v takovém případě nebudou s přechodem mezi krmivy žádné problémy. Ideální je, když má značka podobné receptury s různými druhy masa – optimální je střídat tři různé receptury. Není ale vhodné je střídat příliš často, a to především z toho důvodu, že pak vlastně ani nepoznáte, jaké krmivo funguje. Proto se jeví jako ideální střídat je alespoň po dvou až třech měsících.

Stále hodně velká část chovatelů také nevěnuje dostatečnou pozornost složení krmiva. Pokud má krmivo špatné složení, moc vám nepomůže, že receptury střídáte. Naučte se také svému psovi naslouchat, tzn. pozorujte ho – on vám „řekne“, zda mu střídání receptur nebo krmiva vyhovuje.

Článek vznikl ve spolupráci s Martinem Pučálkou, odborníkem na výživu psů a zakladatelem české značky krmení pro psy

Autor článku: Lenka Šmídová