Rady a tipy, 17. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Každý pejskař to zná - smutné oči, upřený hypnotizující pohled, který trvá věčnost. To vše je u mnohých pejsků často doprovázeno nepříjemným kňučením či prosebným štěkáním. Ano, mluvíme o žebrání o jídlo. Občas to sice může být roztomilé, ale z dlouhodobého hlediska je psí loudění nezdravé, nepříjemné pro vás i návštěvy a vede k výchovným problémům.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Výcvik neodkládat

Důležité je pejska od loudění odrazovat již od štěněčího věku. Pokud s tím začnete, když je zvířeti 10 let, těžko ho to odnaučíte. I když i starší pes se může loudění zbavit. Jen se připravte, že to může trvat i měsíce.

Pravidlem číslo jedna proti psímu žebrání je důslednost. Nikdy pejskovi nedávejte od stolu své jídlo a buďte v tom důslední. Pokud začne loudit, okamžitě ho pošlete na jeho místo nebo dokonce i do jiné místnosti. Je také dobré při loudění používat stále stejná slova jako je: „Nesmíš“, „Ne apod. Může to znít tvrdě, ale pejsek v tomto případě důslednou výchovu potřebuje.

Rozkošné? Ani ne…

Často naší „důslednost“ ale ničí pejskova roztomilost. Odolat těm roztomilým očím při žebrání je totiž velmi těžké. Pokud ještě při tom pes například panáčkuje, tak je nemožné neodolat a něco mu (ne)přihodit. I když bude pejsek při loudění sebevíce „rozkošný“ mu nic nedávejte.

Dobré je také se nad ním například při panáčkování „nerozplývat“ či se mu neříkat, jak je přitom roztomilý (i když samozřejmě je). Pejska tím totiž ještě více utvrdíme v tom, že to, co dělá je v pořádku.

A pokud ho chcete odměnit, tak vždy volte pamlsky vyrobené přímo pro psy. Odměny by se ale měly opravdu dávat pouze za odměnu, když pes například správně vykoná zadaný povel.

Výsada pro pánečky

Častou chybou je také, když pejsek dostává piškoty či jiné pochoutky od cizích lidí. Mnohdy pejskům dávají dobroty sousedi nebo lidé v obchodech, kam chodíte každý den. Pejsek se na to pak zvykne a podněcuje ho to více k žebrání. Naučte se tedy pamlsky pro svého pejska odmítat.

Co je pro vás, není pro psy

Nejen z výchovného, ale i z výživového hlediska je dobré psovi dávat pouze jemu určenou stravu. Nedávejte mu do misky nesnědenou večeři, i když se bude jednat o libové maso.

Psi by neměli mít vůbec kořeněná jídla. A složení jejich stravy by mělo být přesně pro jejich delikátní zažívání. Psům dávejte granule, konzervy či BARF, který je jim přesně určen.  Pes si navíc časem zvykne, že vy máte své jídlo a on zase své a nebude ho to tolik nutit loudit,“ říká odborník na psí výživu Jiří Šviháleka dodává: „Úspěšné žebrání je u psa nevhodné i z výživového hlediska, vede často přejídání a může vést k obezitě, která je u psa velmi nebezpečná a může způsobit mnoho nemocí jako je cukrovka či problémy s klouby.

Autor článku: Lenka Šmídová