Výcvik, 10. 2. 2024

Foto: smrm1977 / Shutterstock

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

K výcviku zvířat se používají od pradávna nejrůznější způsoby. Pozitivní motivace je čím dál oblíbenější metodou a věřte, že přináší ovoce!

Základem je odměna

Za odměnu v případě dobré motivace udělá zvíře téměř cokoliv. Otázkou je, co je dobrá motivace.

Ta záleží na tom, jak je pán schopný svého mazlíčka zaujmout a nabídnout mu to, co chce. Každé zvířátko je jedinečné a má i jiné priority. Nejlepší odměnou tedy může být jak jídlo, tak hračka, pro některé miláčky dokonce pouhé pohlazení či slovní pochvala nebo možnost proběhnout se. Je tedy jen na vás, abyste zjistili, co váš chlupáč preferuje,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Trestání? V žádném případě!

Pokud mluvíme o pozitivní motivaci, zde tresty nemají co dělat. Trestání by nemělo být přítomné při žádném tréninku, protože ničí vztah mezi člověkem a zvířetem. Namísto toho, abyste upevnili správné a žádoucí chování, docílíte pouze toho, že se vás mazlík začne bát nebo bude reagovat na oplátku také agresivně,“ varuje psí trenérka.

Jestliže při výcviku nedělá zvíře to, co po něm požadujete, jednoduše tohle chování ignorujte a nabídněte mu nové, lepší řešení, za kterým přijde odměna. Každý tvor si dřív nebo později uvědomí, že se mu vyplatí dělat to, po čem přichází dobrůtka či pohlazení.

Navedení na správnou cestu

Zvíře si nejlépe zapamatuje požadovaný cvik či chování tím, že na něj přijde samo. Na člověku je tedy poněkud obtížný úkol chlupáče správně navádět a odměňovat každý pokrok.

Při pozitivní motivaci by mělo jít o jakýsi výměnný obchod – uděláš to dobře, dostaneš odměnu. Je to jednoduchá rovnice, která ovšem vyžaduje aktivní zapojení obou stran,“ podotýká Lucie Šámalová.

Trénuje i pán

Při výcviku nejsou stěžejní jen vlastnosti a pokroky našeho chlupatého kamaráda. „I my musíme vyvinout určité úsilí v podobě velké dávky trpělivosti a zdokonalovat se v přesnosti a rychlosti reakcí, aby byla naše zpětná vazba pro zvíře co nejsrozumitelnější a pohotová,“ dodává odbornice.

Ač může být cesta při výchově a výcviku vašeho mazlíka někdy trnitá, vyplatí se vytrvat. Pozitivní motivací utužíte vzájemný vztah a odnesete si z ní každý něco pro sebe.

Autorský článek

Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování