Zajímavosti, 22. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Majitelé koček, psů, křečků, morčat a rybiček se mohou radovat, neboť mají k dispozici parádní lék proti úzkostem nebo vysokému tlaku!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Venčení psa v dešti, čištění kočičí toalety, úklid klece křečka či cídění rybího akvárka. Také se vám do těchto „akcí“ občas nechce ani za mák a litujete, že jste podlehli prosebnému pohledu svých dětí, které si domácího mazlíčka vyprosily? Nic si nevyčítejte a buďte rádi, že to tak dopadlo. Jak moc je pro vás soužití v symbióze se zvířetem výhodné?

Krevní tlak, co máte v normě

Ano, přítomnost nemluvného člena rodiny vám sníží krevní tlak, jehož hodnoty stres pořádně zvyšuje. I když se dlouhá léta mluvilo o tom, že fungování tohoto „medikamentu“ je podmíněno dotekem, odborníci na základě několika studií začínají pomalu měnit názor. Podle nich se stačí na zástupce fauny jen podívat a o léčebné účinky je postaráno. Ještě pořád máte k rybičkám nějaké výhrady?

Pravidelný pohyb, který se počítá

Není žádným překvapením, že majitelé psů hodně času tráví venku. Jenže i takové venčení chlupáče, byť občas bývá spíš z donucení než z vlastní iniciativy, je nesmírně prospěšné – pro tělo i hlavu.

Psychologové vnímají fyzickou aktivitu jako výborný prostředek ke zvládání stresu i depresí. Majitelé psů denně nachodí daleko více kroků, věnují se delším procházkám a jsou na čerstvém vzduchu, samozřejmě v porovnání s těmi, kteří zvíře nemají. Pravidelný pohyb také přispívá ke snížení tělesné hmotnosti.

Psychická odolnost jako extra bonus

Všechny němé tváře, ať už štěkají, mňoukají, nebo jen tiše odpočívají v pilinách, činí člověka odolnějším vůči stresu. Psychologická studie provedená na americké univerzitě v Miami prokázala, že jejich vlastníci jsou sebevědomí, nemají tendence cítit se osaměle, nebývají zaujatí a výrazně méně podléhají úzkostem. To přece stojí za těch pár chlupů na gauči nebo drobků pod klecí, nemyslíte?

Důvod k úsměvu, co přijde k duhu

Kolikrát už jste se díky svému čtyřnohému miláčkovi od srdce zasmáli? To je přesně ono. Dle názoru lékařů upřímný úsměv posiluje imunitu a kardiovaskulární systém, podporuje odolnost vůči infekcím, prokrvuje tělo a povzbuzuje svalstvo. Stejně tak dokáže tišit různé bolesti a urychlit proces hojení. O zlepšení nálady ani nemluvě! Všechny tyto výhody z fyzického i psychického hlediska upevňují celkové zdraví, čímž mohou pozitivně ovlivnit i délku života. To jste netušili, jaký poklad máte doma, viďte?

Autorský článek

Další info: 5 Ways Pets Can Improve Your Health; 10 Mental & Physical Health Benefits of Having Pets

Autor článku: Petra Chmelová