Zdraví, 7. 2. 2024

Foto: TarasBeletskiy / Shutterstock

Domácí kočky zrovna nepatří k „největším sportovcům“. Často se tak u nich objevuje problém s nadváhou, jež může vést k mnoha zdravotním komplikacím. Navíc kočky, které trpí obezitou, umírají mnohdy dříve než zdraví jedinci. Kila navíc trápí nejvíce kastrované kočky, u kterých kvůli hormonálním změnám roste hmotnost rychleji.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Kočka chovaná doma si dá jídlo a pak se jde koukat z okna, pak se zase nají a jde se opět někam koukat – dalo by se s nadsázkou napsat. Pravdou ale je, že kočky, které chováme doma, mají kvůli nedostatečnému pohybu velké tendence k nebezpečné obezitě. K té samozřejmě přispívá i špatně zvolená strava, protože příjem energie je u nich většinou vyšší než její výdej.

Žebra napoví

A podle čeho poznáme nadváhu u kočky? Podle odborníka na výživu psů a koček je samozřejmě největším ukazatelem samotná váha a pouhý pohled na zvíře. Často ale pomůže i to, když se pokusíte kočce nahmatat žebra.

Pokud se vám to již kvůli tukovým polštářkům na těle nepodaří, je velká pravděpodobnost, že kočka trpí nebezpečnou nadváhou. Dalším symptomem je i pohybová apatie a častější spánek.

Nebezpečné hubnutí?

Má-li vaše kočka problémy s váhou, rozhodně není (stejně jako u lidí) dobrým řešením nastolit striktní dietu a omezit krmivo. Její metabolismus by se tím mohl nehezky „rozhodit“ a mohl by nastat hyperglykemický šok. Při rychlé tukové změně navíc u kočky může dojít i k jaterní lipidóze (ztučnění jater), jež může při neléčení vést až ke smrti zvířete. Výrazněji snižovat váhu u koček je proto důležité pomalu a po poradě s veterinářem.

Obecně je ale dobré nejprve u kočky omezit pamlsky. „Případně je vyměňte za netučné sušené maso. Na kvantitě jídla neubírejte, spíše porce rozdělte na několik denních dávek (3x až 4x denně). Krmivo by nemělo mít vysoký obsah tuku, chemická dochucovadla, obiloviny či sóju. Vhodným řešením je přidat do stravy i probiotika, která pomohou s imunitou a dodají energii metabolismu. Rozhodně kočky nekrmte žádným „lidským“ jídlem,“ varuje Jiří Švihálek.

Kočku také před jakýmikoliv velkými změnami v jejím jídelníčku vezměte k veterináři, ten vám nejlépe poradí, jak zdravě postupovat a zda vaše kočka opravdu potřebuje hubnout.

Malé změny také změny

„Pokud má kočka například jen mírnou nadváhu, můžete suché krmivo (které má více energie) nahradit kapsičkami (mokrým krmivem). Ty mají díky většímu obsahu vody méně kalorií,“ dodává Jiří Švihálek.

Během dne zkuste kočku co nejvíce zabavit a zvýšit tak její energetický výdej. Pořiďte jí nové hračky, se kterými propadne hře a nebude pak tolik žádat pamlsky. Ideální je, když jsou kočky dvě.  Mají pak větší tendence k pohybu a zvyšují si svůj energetický výdej, a tudíž se i zrychluje hubnutí.

Jiří Švihálek je odborník na výživu koček a psů a zakladatel značky českého krmiva pro psy a kočky

Autor článku: Ivana Koutná