Zdraví, 3. 5. 2023

Foto: Shutterstock

Určitě znáte případy, kdy v parku někdo nastražil otrávenou návnadu pro psy, kteří pak skončili s vážnými zdravotními problémy. Ovšem jedovaté látky mohou na vašeho mazlíčka číhat i doma – čisticí prostředky, rostliny… Co dělat, když pejsek některou z těchto věcí pozře?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Nejdříve ze všeho se snažte zachovat chladnou hlavu. Tím, že začnete panikařit, svému štěkajícímu miláčkovi příliš nepomůžete. A v případě otravy se hraje o čas. Jak se tedy zachovat?

Na čem si pochutnal?

Velmi důležité (a pro pozdější léčbu téměř nezbytné) je zjistit, z čeho se pejsek vlastně otrávil. Pokud se vrátíte z procházky v parku, těžko zdroj otravy dohledáte (tady je na místě okamžitý výlet k veterináři). Doma však zjistíte snáz, z čeho je pejskovi tak zle. Vyplatí se najít si složení prostředku či rostlinu, kterou mazlíček spořádal, zjistit, kolik toho vlastně stihl pozřít, a rychle zavolat veterináři. Ten vám poradí, zda máte udělat ještě něco před tím, než mu psa dopravíte na kliniku.

Co rychle udělat?

V případě některých látek vám veterinář doporučí vyvolat u psa zvracení (netýká se to například žíravin nebo těkavých látek, případně pokud je stav zvířete příliš vážný). Jestliže došlo mezi pozřením jedu a zjištěním této skutečnosti k dlouhé časové prodlevě, také vám nejspíš lékař vyvolání zvracení nedoporučí (opět ale záleží na druhu toxické látky – i proto je vždy dobré vědět, co pejsek snědl).

Dalším velmi častým krokem, který vám veterinář poradí, je podání takzvaných adsorbentů, tedy látek, které dokáží vázat jedy a zabraňují jejich vstřebávání v zažívacím traktu. Podávají se především poté, co pejsek vyzvrací obsah žaludku. Jako adsorbent funguje nejlépe lékařské černé uhlí, které má spousta z nás v lékárničce. Veterinář vám poradí s dávkováním podle hmotnosti pejska a povahy otravy, obecně se doporučuje dávka okolo 3 gramů na kilogram hmotnosti zvířete (uhlí podávejte nejlépe v podobě řídké kaše, nikoli v tabletkách – vždy se ale řiďte pokyny veterináře).

Jedeme k lékaři

Po poskytnutí první pomoc je na čase rychle vyrazit za odbornou pomocí na veterinární kliniku. Ideální je, pokud s vámi může jet spolujezdec, který bude dělat pejskovi společnost na zadním sedadle a může zareagovat v případě potřeby (pejsek se dáví apod.). Po předchozí telefonické konzultaci už na vás budou lékaři připraveni, a tak se vašemu mazlíčkovi dostane okamžité odborné péče.

Pozor na „babské“ rady

Spousta lidí má v rukávu nějaké osvědčené rady, které říkají, co v případě otravy u zvířete dělat. A některé jsou rozšířené i na internetu. Tak například se radí dát pejskovi vypít mléko, slanou vodu, roztok se sodou… Jenže jak se shodují veterináři, takové zásahy zvířeti spíše uškodí (a někdy opravdu vážně, to když otravu jen prohloubí a lékař pak bojuje se dvěma látkami, jež pejskovi ublížily, nikoli s jednou, což je boj často prohraný). Proto pamatujte, že jedinou pomoc může poskytnout odborník! Okamžitý telefonát lékaři, dodržování jeho rad a později transport vašeho psího miláčka na veterinární kliniku je jediným způsobem, jak pejskovi poskytnout veškeré šance na uzdravení.

Štítky: psí zdraví

Autor článku: Andrea Veselá