Chlupáči, 3. 9. 2022

Foto: Shutterstock

Hop sem, hop tam, je jich všude plno. To jsou Jack Russell teriéři. Pro jejich veselou a aktivní povahu si je leckdo zamiluje. A není se čemu divit. Jedná se o malé neposedné rošťáky, kteří člověku dokážou zvednout náladu.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Vzhled

Jack Russell

Na první pohled je jasné, že jde o bystré pejsky díky jejich inteligentnímu výrazu s vysoko posazenýma klopenýma ušima. Tito teriéři opravdu bravurně zvládají smutné psí pohledy, a to zejména díky mandlovému tvaru očí.

Srst

Jack Russell

Jack Russell teriéři mohou být hladkosrstí, hrubosrstí nebo broken (lámaná varianta). Hladkou i hrubou srst si jistě každý umí představit, broken není příliš známá. Tento typ srsti lze považovat za kombinaci hrubé a hladké srsti dohromady. Psi s broken srstí o poznání méně línají než hladkosrstá varianta. Hrubosrsté pejsky je potřeba čas od času trimovat.

Barva Jack Russellů je bílá s hnědými (tříslovými) či černými znaky nebo trikolorní. Vždy však musí bílá barva převládat. Oční víčka, pysky i nosní houba musí být naopak pigmentovaná černě.

Stavba těla

Jack Russell

Jedná se o malého pejska se silným a pružným trupem. Ideální kohoutková výška je kolem 25 až 30 centimetrů. V závislosti na výšce se mění i váha, která se však pohybuje kolem pěti až šesti kilogramů. Končetiny má tento teriér silné a svalnaté, přední nohy by měly být rovné.

Mnoho lidí tuto rasu od pohledu podceňuje zejména kvůli tomu, že se jedná o psa malého vzrůstu. Opak je však pravdou – fyzicky jsou velice zdatní, zejména v rychlosti a hbitosti, zvládnou také vyskočit do neuvěřitelných výšek.

Povaha

Jack Russel teriér

Obecně by měli být Jack Russell teriéři nebojácní, živí a ostražití. Chovat by se měli přátelsky a sebevědomě. Už podle výrazu lze usoudit, že se jedná o velice chytré čtyřnohé mazlíky. Jejich inteligence a chuť pracovat je opravdu znatelná, trénink s nimi probíhá hladce.

Díky své povaze a fyzickým proporcím jsou vhodní a velice úspěšní v nejrůznějších psích sportech. Můžete se s nimi věnovat například agility, coursingu, flyballu nebo třeba dog dancingu.

Pokud vás tento malý rošťák zaujal a přemýšlíte nad jeho pořízením, poohlédněte se po aktuálních vrzích některé z chovatelských stanic, kterých na našem území stále přibývá. Díky průkazu původu si můžete být jistí, že váš vysněný Jack Russell teriér bude opravdu takový, jakého jste si představovali. Společně si pak užijete mnoho radosti a zábavy.

Ke komu se hodí Jack Russel teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Všechna psí plemena podle abecedy najdete na Chlupáči.cz.

Štítky: psí plemena

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock