Chlupáči, 27. 7. 2023

Foto: ABO PHOTOGRAPHY / Shutterstock

Energický lovec, se kterým nikdy není nuda a který je velmi komunikativní – to je vizsla. Zatímco dříve toto psí plemeno potkal člověk hlavně ve společnosti myslivců, dnes je čím dál častěji společníkem v aktivních rodinách.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ačkoli se jedná o lovecké plemeno, je maďarský krátkosrstý ohař velmi přátelským psem, který skvěle vychází nejen s členy své lidské rodiny, ale i s cizími lidmi, a dokonce i ostatními psy (samozřejmě při správné socializaci).

Elegán s nekonečnou energií

Maďarský krátkosrstý ohař

Vizsla v sobě nezapře lovce a sportovce – unavit ho je skoro nemožné. „Pokud hledáte psa, kterému stačí krátká procházka a povalování na gauči, není pro vás maďarský ohař tím pravým parťákem. Jedná se o velmi energického psa, který vyžaduje spoustu aktivit. Miluje výlety a túry, hodí se na nejrůznější psí sporty, unavit potřebuje nejen tělo, ale i hlavu. Počítejte s tím, že většinu volného času budete věnovat právě svému psímu kamarádovi,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Máte-li zahradu, určitě ji vizsla ocení, ale neznamená to, že mu obíhání plotu stačí. Navíc celoroční pobyt venku nedělá tomuto psovi dobře. „Nejenže ho krátká srst příliš neochrání před mrazy, ale navíc je tento hafan silně vázaný na svou lidskou rodinu a o samotě smutní. Zahradu tedy jistě ocení, ale měl by mít vždy přístup do domu,“ doplňuje Lucie Šámalová.

Krátká srst má nicméně i své výhody – péče o ni je poměrně jednoduchá, a navíc nemá tak silný typický psí zápach jako je tomu u některých jiných plemen.

Výcvik levou zadní

Maďarský krátkosrstý ohař

Tak jako většina loveckých plemen, i maďarský krátkosrstý ohař patří k velmi inteligentním plemenům. „Nemají žádný problém se základním výcvikem ani s pokročilejšími disciplínami. Povely chápou velmi rychle a plní je s nadšením. Jen pozor, i když se to na první pohled často nezdá, jsou to poměrně citliví psi, u kterých křikem – nebo dokonce tresty – ničeho nedosáhnete. Při výcviku je proto nejlepší motivací pochvala a nějaká ta dobrota,“ vysvětluje psí trenérka.

Ačkoli jsou dodnes jedním z nejoblíbenějších psů mezi myslivci, stále častěji dělají společnost aktivním lidem, kteří s nimi vyrážejí na výlety apod. „Od dlouhých procházek si s vizslou neodpočinete, ani když jsou venku vyšší teploty. Horko, pokud samozřejmě není extrémní, jejich lásku k pohybu nijak nenaruší. A stejné je to v zimě. V silnějších mrazech stačí teplý obleček a pes bude dovádět se stejnou radostí jako jindy,“ popisuje Lucie Šámalová.

Rodinný hafan

Maďarský krátkosrstý ohař

Díky své společenskosti je maďarský ohař skvělý i k dětem, se kterými bude nadšeně dovádět. Je samozřejmě nutné děti poučit, jak se k psovi chovat, ale jinak je tento hafan s dětmi až překvapivě trpělivý. Se svými lidmi moc rád „mluví“ – nejen štěkáním, ale i kňučením nebo mručením.

Při opravdu pořádné a pravidelné dávce pohybu se hodí i do městského bytu, i když počítejte s tím, že se nejedná zrovna o drobečka. Kohoutková výška maďarského ohaře se pohybuje od 53 do 64 cm, váha pak mezi 22 a 30 kilogramy. Typická je pro něj rezavá, měděná či zlatavá srst.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock