Zajímavosti, 20. 10. 2023

Foto: iVazoUSky / Shutterstock

Každý majitel mňoukajícího chlupáče potvrdí, že mít doma kočku je radost. Nejenže jsou to skvělí společníci, ale ještě dokáží člověku kdykoli vykouzlit úsměv na tváři. I když se cítí „pod psa“. Ovšem málokoho by napadlo, že kočky pozitivně působí i na naše fyzické zdraví. Naštěstí jsou tu vědci a jejich výzkumy, které se na tyto mazlíčky zaměřili.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

A co z jejich bádání vyplynulo?

Dobrá zpráva pro srdce

Kočka srdce

Vědci z University of Minnesota’s Stroke Institute ve studii, která trvala 10 let a byla provedena na 4 435 účastnících (z nichž 2 435 vlastnilo kočku) mezi 30 a 75 lety, zjistila překvapivou souvislost mezi vlastnictvím kočky a kardiovaskulárním zdravím. Majitelé koček měli až o 30 % nižší riziko infarktu nebo jiných srdečních onemocnění než lidé bez tohoto mazlíčka.

Poté, co autoři výzkumu vzali v úvahu další faktory, jako jsou například věk účastníků, jejich zlozvyky (kouření apod.), zdravotní stav (krevní tlak, hladina cholesterolu, jiná onemocnění apod.) či etnická příslušnost, zjistili, že riziko úmrtí na srdeční choroby se výrazně snižuje s tím, čím dříve v životě se člověk stane „kočičí mámou či kočičím tátou“.

Jak podotkl jeden z vedoucích výzkumníků dr. Adnan Quereshi, podobný vliv na zdraví budou mít nejspíš i psi, jejich majitelů však nebylo ve studii dostatečné množství, aby bylo možné dojít k tak jasnému závěru.

Méně stresu, méně nemocí

Kočka náruč

Jak autoři studie upozorňují, kočky samozřejmě nejsou všelékem či stoprocentní prevencí srdečních nemocí. Výsledky mohou souviset i s celkovým životním stylem, ke kterému majitelé mňoukajících chlupáčů tíhnou. A především s pozitivním vlivem domácích mazlíčků na lidskou duševní pohodu.

Určitě jsme čekali, že se vztah mezi vlastnictvím zvířete a nižším rizikem kardiovaskulárních chorob projeví. Ale nepředpokládali jsme, že tak výrazně,“ komentoval výzkum dr. Quereshi, který je sám majitelem kocoura jménem Ninja.

Léčivá síla kočičího vrnění

Kočka klín

Že kočky prospívají duševnímu zdraví, což se pak pozitivně projevuje na zdraví srdce, nejspíš jejich milovníky příliš nepřekvapilo. Ovšem jiný výzkum naznačil poměrně nečekanou souvislost mezi kočkami a lidským zdravím – jejich sílu pomoci s hojením svalů, šlach, ale i kostí.

Dřívější výzkumy ukázaly, že měkké tkáně, ale také kosti, se lépe a rychleji hojí, pokud jsou vystavené zvukovým frekvencím mezi 20 a 50 Hz. Toho se pro svou studii rozhodla využít dr. Elizabeth von Muggenthaler, specialistka na bioakustiku z Fauna Communications Research Institute v Severní Karolíně. Frekvence kočičího vrnění se totiž pohybuje mezi 25 a 50 Hz.

Podle odbornice tak může kočičí vrnění pomáhat při „zranění svalů, šlach, vazů, poranění kloubů, hojení ran, snížení infekce a otoku, úlevě od bolesti a úlevě od chronického plicního onemocnění“. Ostatně kočky vrnění nepoužívají pouze tehdy, když jsou spokojené, ale také pokud je něco bolí. I proto je u nich vrnění považováno za samoléčicí. „To může být jedním z důvodů, proč mají kočky mnohem méně zranění svalů nebo kostí než například psi,“ myslí si Elizabeth von Muggenthale.

Jak sama autorka výzkumu dodává, na prokázání léčivých sil kočičího vrnění bude ale nutné zaměřit i řadu dalších studií.

Citované studie:

Autorský článek

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock