Známka mnohdy nestačí
Psí známka s telefonním číslem a dalšími osobními údaji, jako je například adresa nebo jméno, jistě pomůže nálezci kontaktovat majitele ztraceného pejska. Stejně tak lze použít namísto známky například adresář na obojek, čím dál oblíbenější je i vyšití údajů přímo na obojek nebo postroj. To má výhodu v tom, že číslice a písmena jsou čitelná z větší vzdálenosti, což se hodí zejména pejskům, kteří nedůvěřují cizím lidem a klasickou známku by si od nálezce nenechali prohlédnout, natož se chytit. Díky výšivce čísla na viditelném místě tak lze zpovzdálí kontaktovat majitele a informovat jej o místě nálezu pejska.
Z obojku nebo postroje se však pes může znenadání vyvléct, může prasknout spona nebo pes při útěku známku ztratí. Pokud pes není čipovaný ani tetovaný, v takovém případě se rapidně snižuje úspěšnost jeho rychlého navrácení majiteli, jelikož není způsob, jak pejska identifikovat. Čip však lze u psa kdykoliv načíst a zjistit potřebné informace.
Jak čip funguje?
Pejskovi se vpraví do těla mikročip, pomocí speciální jehly se umístí do podkoží. Tento úkon, podobný očkování, provádí veterinární lékař. Mikročip je velice malý a pejskovi nijak nebrání v pohybu a ani jej necítí. Každý čip má své vlastní unikátní číslo v podobě kódu, který obsahuje i identifikační číslo dané země, což se hodí při cestování do zahraničí.
Aplikace čipu však nestačí. Důležitým krokem je registrace čipu do databáze. Neregistrovaný čip při identifikaci totiž nepomůže. Při nalezení pejska se postupuje tak, že se použije speciální čtečka, která zobrazí jedinečný číselný kód, který se dále zadá do vyhledávání v registru. Pokud v žádné databázi tento kód není, je zřejmé, že čip nebyl zaregistrován, tudíž je zbytečný. Nalezení majitele je kvůli tomu o dost zdlouhavější a náročnější.
Pro ujištění, že čipování proběhlo úspěšně, lze ověřit funkčnost čipu právě onou čtečkou, která se k čipu přiloží. Pokud zobrazí kód dohledatelný v databázi, je vše v pořádku.
Je to bezpečné?
Při správné aplikaci by kvalitní mikročip neměl působit žádné zdravotní komplikace, protože je vyroben ze zdravotně nezávadných materiálů. Může se však stát, že tělo na čip zareaguje alergickou reakcí v malém rozsahu, kdy je krátkodobě postiženo místo aplikace. Jelikož se jedná o čip pasivní, který funguje jen jako nosič informací, nemusíte se bát, že by pejska nějakým způsobem ohrožoval.
Občas může nastat situace, že se čip sám od sebe přemístí, což znesnadní přečtení kódu čtečkou. Tomu lze zabránit například tím, že zvolíme čip s pojistkou a aplikaci provede zkušený veterinární lékař.
Nechat pejska očipovat se v mnoha případech opravdu vyplatí. Tento úkon vám může ušetřit mnoho starostí a bezesných nocí při ztrátě pejska nebo vám usnadní vycestování do zahraničí.