Chlupáči, 15. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Na světě existují stovky plemen psů, a zatímco některá jsou nestárnoucí klasikou, u jiných vzrůstá a klesá oblíbenost na základě nejrůznějších trendů. V popularitě psa obvykle hraje roli celá řada faktorů, jako je například povaha, poslušnost ale i náklady na stravu a péči.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Máme pro vás seznam nejoblíbenějších psích plemen, která jsou právě teď trendy. Který hafan by byl vhodný třeba zrovna pro vás a pro vaši rodinu?

Boxer

Německý boxer

Boxer je láskyplný, věrný, rodinný pes, který je oblíbený již několik let. Bohužel mu někdy kazí pověst špatní chovatelé a občas je neprávem označován jako „bojový pes“. Původně bylo toto plemeno využíváno jako honák a hlídač, postupem času i jako služební pes. Ve skutečnosti je to psí miláček, jemný a hravý společník bez stopy agresivity.

Toto plemeno psa, pokud je správně vycvičeno, obvykle dobře vychází s dětmi. Ačkoli boxer může občas připomínat ztřeštěného klauna, má i vážnou stránku, především pokud jde o ochranu blízkých.

Jorkšírský teriér

Jorkšír

Jorkšírský teriér je oblíbený mezi fanoušky malých plemen. Je to typický „kabelkový pes“a často je vidět s mašlí ve vlasech. Nenechte se však mýlit. Jorkšír kompenzuje svou malou postavu obrovskou osobností. Věřte nebo ne, toto plemeno může být i docela dobrým hlídačem, který vás hlasitě upozorní na dění kolem domu. Přesto je to spíše láskyplný společník než pracovní pes.

Rotvajler

Rotvajler

Rotvajler je výborný hlídací pes, věrný společník a je vhodný pro rodinu. Výcvik a socializace jsou klíčem k dobře vychovanému a šťastnému rotvajlerovi. Tyto silné psy je obtížné zvládnout bez základního výcviku. Přestože je někdy označován jako „zlý pes“, takovou pověst si nezaslouží. V rukou dobrého chovatele je to milující a věrný společník.

Pudl

Pudl

Pudl je další nezapomenutelné psí plemeno s bohatou historií, které si oblíbila i aristokracie. Pudlíci byli také známí jako zábavní umělci. Možná díky svému přepychovému účesu a vzhledu si mnoho lidí neuvědomuje, že se jedná o vysoce inteligentní plemeno psa.

Snad jedním z důvodů, proč je pudl tak populární, je to, že ho můžete mít hned v několika velikostech. Rozlišujeme je na velké, střední, toy a trpasličí. K radosti svých nadšenců jsou menší plemena známá svou dlouhověkostí.

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček

Popularita francouzského buldočka v posledních letech prudce vzrostla. Není divu, když se na toto plemeno podíváte. Jedná se o rozkošné, hravé a láskyplné psy, kteří i v dospělosti vypadají jako štěňata. Jejich mimořádně velké uši a roztomilé vrásky je činí zkrátka neodolatelnými.

Bígl

Bígl

Bígl je plemeno původem z Velké Británie, je to nejmenší a nejstarší honič. Ačkoliv se o bíglech říká, že jsou tvrdohlaví, jsou to velmi milí psi, kteří tíhnou k dětem a rodinnému životu. Naopak jeho hlídací schopnosti končí vítáním nově příchozího, v lepším případě nedůvěřivým, nejčastěji však radostným štěkotem. Je to pes mimořádně nekonfliktní.

Anglický buldok

Anglický buldok

Stále populárnější buldok se dříve používal k zápasům s býky a medvědy. Vznikl křížením mastifů a teriérů. Přesto, stejně jako boxer, čas změnil tohoto bývalého „bojového psa“ na jemného psího společníka.

Buldok je známý svým podsaditým tělem, extrémně robustní stavbou a celkovým vzhledem „drsňáka“. Když se s ním ale seznámíte, zjistíte, že toto plemeno má přátelskou povahu. Nevýhodou však bývají časté zdravotní problémy.

Zlatý a labradorský retrívr

Retrívr je nestárnoucí klasika. Je to věrný a láskyplný rodinný pes s velkým srdcem. Toto plemeno je často využíváno jako služební nebo asistenční pes. Retrívr je také úžasný jako terapeut díky své věčně šťastné náladě. Je to skvělý miláček pro rodinu s dětmi, které doslova miluje. Zkrátka najdete v něm velkou psí chůvu.

Německý ovčák

Německý ovčák

Německý ovčák byl vždy velmi oblíbeným psím plemenem. Tento pracovitý, věrný pes je pravděpodobně nejlépe známý svými ochranitelskými schopnostmi. Často jsou využíváni jako policejní psi, jsou to hrdinové pátracích a záchranných akcí. Jedna věc je jistá – bude hlídat a bránit váš domov a rodinu. Nenechte se však odradit jeho přísným vzezřením. Toto plemeno je láskyplné a hravé.

Nenašli jste svého nejoblíbenějšího psa? Všechna psí plemena podle abecedy a s kompletními informacemi o jejich původu a povaze najdete společně s dalšími zajímavostmi na Chlupáči.cz.

Štítky: psí plemena

Autor článku: Bára Tomášková